whatsapp

WhatsApp İletişim Hattı : 0541 945 24 86

Konferans Salonu

Konferans Salonu

Konferans Salonu 

Toplantı, sunum ve oyun sergilemek için kullanılan konferans salonu, koltukların açısı, ses sistemi ve ışık planlamaları yapılması gereken alanlardan biridir. Özellikle çoklu oturumların yapıldığı bu salonlarda havalandırma sistemi çoğu zaman en önemli sistemlerden biri olabilmektedir.

Bir konferans salonu nasıl yapılır ve öncelikleri nelerdir; bunun için profesyonel bir yardım almanız bu soruların kesin cevabı olabilir.

Konferans Salon Tasarımı Nasıl Yapılır?

İç mimari açısından önemli bir çalışma gerektiren konferans salonları, çoklu sistemlerin aynı anda çalışmasına ve salonun ihtiyaçlarının karşılanacağı potansiyele sahip olmasına ihtiyaç duyar. Işık, ses ve görüntü sistemleri de olmak üzere baştan sona salonun mimarisi tasarlanmaktadır. Özellikle aşağıdaki dört ana başlıkta bir konferans salonu için gerekli olanlar toplanmaktadır.

  • İç mimari akustik salon uygulamaları
  • Sahne sistemleri
  • Ses, Işık ve görüntü sistemleri
  • Zemin ve koltuk sistemleri

Başta olmak üzere konferans salonu tasarımında öncelik verilmesi gereken noktalardandır. Salonun büyüklüğü ve hacmi bu sistemleri baştan sonra hesaplanarak yapılması gerektiğini, dekorasyon tamamlanırken öncelikler arasında tutulması gerektiğini profesyonel bir konferans salonu yapım ekibi size bildirecektir. Konferans salonu yapımı ve onarımı için bizlere ulaşabilirsiniz.

Konferans Salonu Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?      

Konferans salonunun koltuklarının açıları ve salonla uyumu da bir o kadar önemlidir. Öncelikle salonun kapasitesine göre koltukların dizilimi, sahneye ve sahne önüne uzaklığı hesaplanmaktadır. Ayrıca izleyicinin görme açısına göre ayarlanmalı, salondaki herkes eşit aralıklarla sahneyi görebilmelidir. Koltukların renk seçiminden, sahneye mesafesine kadar birçok ayrıntı hesaplanarak yapıldığı gibi aynı zamanda ekibin tecrübesine de ihtiyaç duyulabilmektedir. Kongre, seminer, tiyatro ve toplantı salonları da olmak üzere hepsinin ayrı bir koltuk dizilimi, iç mimari açısından koltuk modeli seçimi doğru olmalıdır.

Konferans Salonu Zemin Uygulamaları

Kültürel ve eğitim amaçlı kullanılmakta olan konferans salonları kısa zamanda çabuk yıpranabilecek birçok insanı ağırlamaktadır. Bu nedenle konferans salonu yapımında dikkat edilmesi gereken, kullanılan malzemelerin kalitesi ve dayanıklılık potansiyeli olmalıdır. Zemin uygulamalarında, salonun iç mimarisine ve estetiğine göre yapının hangi malzemeden olması gerektiğine karar verilir. Ancak bundan önce, koltuk ve zemin sağlamlığı, zeminin taşıma kapasitesi dana önemli olmaktadır. Konferans salonu tasarımında zeminin hafif esnek olması, zemin çökmesini ya da yıpranmasını engelleyecektir. Ağırlık kaldırabilme kapasitesi tonları bulması gereken konferans salonu zemini, profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır.

Konferans Salonu Akustik Salon Uygulamaları

Ses sistemlerinden en önemlisi salonun akustik performansıdır. Ses sitemi ne kadar iyi olursa olsun, akustik sistem kötü olduğu için bir işe yaramamaktadır. Hacim akustiği ve elektro akustiği olarak ikiye ayrılan akustik salon sistemi, dizayn aşamasında uzman teknikerlerle test edilerek yapılmaktadır. Sahne mekanik sistemlerine ve altyapı sistemlerine de dikkat edilen bu aşamada, konferans salonunun kapasitesine uygun olarak akustik duvar ve tavan platformları hazırlanacaktır. İşitsel ambiyansın önemli olduğu bu noktada, hoparlör kullanımında ve konuşma esnasında ses karmaşıklığının ya da yankının önüne geçilmesi gerekmektedir. 1000 M3’ten küçük hacimli şablon hesaplamalarıyla salon tipine uygun akustik sistemler kurulacaktır.

Aynı zamanda ses yalıtımının da bu aşamada önemli olduğu konferans salonu akustik mimarisinde, içerideki sesin yankılanma ve karmaşa yaratmasının yanı sıra dışarıdan ses gelmesi de engellenerek, izole bir salon konforu yaratılmasına olanak verilecektir.

Konferans Salonu Ses Sistemleri

Konferans salonunun akustik mimarisi gerçekleştirildikten sonra, önemli olan bir değer yapı çalışması da ses sistemleridir. Salonun akustiğine uygun ve kapasitesine yetecek potansiyelde bir ses sistemi hazırlanacaktır. Hoparlör kullanımı, salon kişi sayısı ve sahne akustiği gibi değerlerde göz önünde bulundurularak, konferans salonu yapım aşamasında profesyonel bir sistem kurulumu yapılmasına özen gösterilmektedir.

Konferans Salonu Işık ve Görüntü Sistemleri

Konferans salonu aydınlatma sistemleri ve sahne görüntülenmede, esnek aydınlatma ve kamaşma derecesi ayarı yapılmalıdır. Bu aşamada konferans salonu nasıl yapılır; sorunun en pratik cevabı aydınlatma, havalandırma ve ses sistemleri açısından mükemmel bir denklem kurulması olacaktır. Işığın dim ayarı, spot ve wallwassher armatürleri gibi önemli aydınlatma sistemleri konferans salonlarının olmazsa olmazı sistemlerinden biridir. Baştan sona her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu konferans salonları profesyonel bir yapım aşamasına tabii tutulmalıdır.

Bize Yazın